Optymalizacja danych

5 lipca, 2021

Fakty i porady ekspertów dotyczące zużycia danych

Ceny naszych pakietów odzwierciedlają przede wszystkim różne miesięczne limity danych. Uważamy, że to najsprawiedliwsza metoda, ponieważ każdy użytkownik może wybrać pakiet pasujący do sposobu, w jaki korzysta z Internetu. Dzięki temu okazjonalni użytkownicy, którzy przeglądają strony internetowe i sprawdzają pocztę elektroniczną, płacą znacznie mniej niż czteroosobowa rodzina z wieloma urządzeniami, czy mała firma. Poniżej przedstawiamy kilka faktów i porad dotyczących zużycia danych, aby pomóc Ci jak najwydajniej korzystać z Twojego pakietu bigblu.

Typowe zastosowania połączenia szerokopasmowego bigblu

Poniższa tabela pomoże Ci oszacować ile danych z Twojego pakietu bigblu zużyjesz przy wykonywaniu typowych czynności w Internecie. To tylko podpowiedź, ponieważ dokładne zużycie danych jest zależne od czynników takich jak system operacyjny, przeglądarka i pobieranie plików.

Czynność Wykorzystane dane Poziom
Email 200 emaili = 70MB (w zależności od załączników) Niski
VoIP/Skype Rozmowa głosowa = 0.73 MB/min.
Rozmowa wideo = 2.12 MB/min.
Niski
Przeglądanie sieci 20 godzin = 1.5GB Niski
Pobieranie muzyki z iTunes 120MB na godzinę Średni
Pobieranie filmu w niskiej rozdzielczości 0.75GB na film Średni
Pobieranie filmu w wysokiej rozdzielczości 3.5-4.5GB na film Bardzo wysoki
Spotify 7.25 godzin = 1GB Średni
Telewizja catch-up 1 godzina w normalnej jakości = 0.75GB
1 godzina w jakości HD = 2.75GB
Wysoki
Aktualizacja oprogramowania Do 5GB Wysoki
Oglądanie YouTube, Netflix, filmików online 30 min. = 0.2GB Bardzo wysoki

Porady ekspertów

Wiele z naszych pakietów zawiera bezpłatne, nieograniczone korzystanie z Internetu w godzinach nocnych. Ta usługa może być również wykupiona jako dodatek i doskonale nadaje się do zaplanowanego pobierania programów telewizyjnych i filmów. Aplikacje takie jak BBC iPlayer mają wbudowane narzędzie do programowania pobierania. Możesz również wyłączyć automatyczne aktualizacje oprogramowania w ciągu dnia i zamiast tego zaplanować je na noc. Nasz zespół pomocy technicznej z przyjemnością pomoże Ci skonfigurować Twoje ustawienia, więc zadzwoń do nich już teraz!

Wyłącz aplikacje na urządzeniach podłączonych do Wi-Fi

Aplikacje ułatwiają nam życie, ale niektóre z nich wykorzystują także dużo danych. Jeśli Twój limit danych kończy się wcześniej, niż powinien, sprawdź, które aplikacje pracują w tle i wykorzystują dane, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój telefon lub iPad jest w trybie czuwania. Jeśli potrzebujesz pomocy, porozmawiaj z naszym zespołem pomocy technicznej.

Sprawdź jak Twoi domownicy oglądają filmy i telewizję

Oglądanie filmów i telewizji przy wykorzystaniu Internetu zużywa dużo danych. Jeśli więc ten sam program lub film możesz obejrzeć w telewizji naziemnej lub satelitarnej, która nie korzysta z danych bigblu, może to pomóc Ci w nieprzekroczeniu miesięcznego limitu. Jeśli nadal masz problem ze zbyt dużym zużyciem danych, wiele rodzin ustala zasady dotyczące oglądania YouTube, Netflixa i podobnych serwisów, które wykorzystują dużo danych.

Uważnie monitoruj zużycie danych

Na naszym portalu klienta możesz sprawdzić, ile danych wykorzystałeś/aś z Twojego miesięcznego limitu. Jeśli martwisz się o zużycie danych i chcesz zobaczyć, w jaki sposób są wykorzystywane, oto kilka sposobów, jak to zrobić:

Tablety i telefony z systemem Android

Pobierz bezpłatną aplikację Data Monitor z Google Play na Twojego Androida. Pozwoli Ci ona monitorować wykorzystanie danych przez całe urządzenie lub przez poszczególne aplikacje, takie jak Facebook i YouTube.

iPhone’y i iPady

Aplikacja Data Monitor jest dedykowana dla produktów Apple i dostępna do pobrania z App Store. Dzięki niej możesz sprawdzić zużycie danych przez całe urządzenie oraz bardziej szczegółową analizę wykorzystania danych przez wszystkie aplikacje.

Laptopy lub komputery stacjonarne

GlassWire to darmowy monitor przepustowości, który działa na systemach Windows, Linux i Mac OSX. Pokazuje Twoją przeszłą i obecną aktywność w sieci na łatwym do zrozumienia wykresie.

Bezpieczeństwo i sieci lokalne

Jeśli uważasz, że Twoje dane kończą się szybciej, niż powinne, zalecamy sprawdzenie, czy Twoja sieć Wi-Fi jest całkowicie bezpieczna i zabezpieczona silnym hasłem. Pozwoli Ci to na zachowanie pełnej kontroli i upewnienie się, że nikt poza Twoimi domownikami nie korzysta z Twojej sieci i danych.