
Jak działa internet satelitarny i komu może się przydać?
24 sierpnia, 2020
Internet satelitarny to idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie tradycyjne łącza szerokopasmowe nie zdają egzaminu. Dzięki internetowi satelitarnemu nie musisz już zmagać się z brakiem dostępu do krajowej infrastruktury szerokopasmowej i bardzo wolnym łączem.
Internet satelitarny działa podobnie do standardowego łącza internetowego.
Korzystanie ze standardowego łącza internetowego najczęściej oznacza bezprzewodowe podłączenie urządzenia, np. laptopa, do domowego centrum. Aby korzystać z internetu, z reguły musisz mieć w domu modem wraz ze zintegrowanym routerem, który łączy się z domowym centrum za pomocą przewodu. Przewód łączy dom z punktem wymiany ruchu internetowego. Punkt wymiany ruchu internetowego następnie łączy się światłowodem z siecią serwerów danych, które nazywamy Internetem. Obejrzyj naszą animację ilustrującą powyższe informacje.
Internet satelitarny pozwala na bezprzewodowe połączenie urządzeń z modemem i zintegrowanym routerem. Finalnie masz dostęp do tego samego internetu. Natomiast środkowy etap dostarczania internetu jest inny.
Przewód nie łączy się z punktem wymiany ruchu internetowego, ale z anteną satelitarną zainstalowaną w Twoim domu lub niedaleko niego. Antena satelitarna wysyła i odbiera informacje z satelity znajdującej się na orbicie, która następnie przekazuje je z powrotem na Ziemię do naziemnych odbiorników. Naziemny odbiornik jest połączony światłowodem z tą samą siecią serwerów danych: Internetem. Obejrzyj naszą animację ilustrującą zasady działania internetu satelitarnego.
Z internetu satelitarnego korzysta się bardzo podobnie, jak z internetu dostarczanego w każdej innej formie. Jedyna różnica jest taka, że dane przesyłane są w przestrzeń kosmiczną do satelity na orbicie i ponownie na Ziemię.
Z czego składa się system satelitarnych usług internetowych?
Dostęp do internetu satelitarnego zapewniają następujące elementy:
Antena satelitarna. Antena satelitarna zostanie zainstalowania w Twoim domu lub w jego pobliżu i odpowiednio ustawiona, aby odbierać oraz nadawać sygnał satelitarny. Zadaniem anteny jest wytwarzanie intensywniejszego sygnału i skupienie jego większej ilości na konwerterze (Tria).
Tria montowana jest na ramieniu satelity i stanowi element systemu, który przenosi przez przewód sygnał z konwertera do odbiornika w domu. Konwerter działa jak radio, które odbiera i nadaje sygnał satelitarny.
Satelita. Do dostarczania internetu wykorzystujemy satelity geostacjonarne. Satelity geostacjonarne znajdują się nad równikiem i okrążają Ziemię w takim samym czasie, co Ziemia obraca się wokół własnej osi. Oznacza to, że chociaż satelita znajduje się ponad 35 tys. km nad powierzchnią Ziemi, a jej prędkość wynosi 3,07 km na sekundę, utrzymuje się w stałej pozycji nad określonym punktem na Ziemi.
Dlatego wystarczy raz prawidłowo ustawić antenę i konwerter Tria. Satelita znajduje się nad równikiem, co oznacza, że w Europie, gdzie bigblu oferuje swoje usługi, anteny satelitarne muszą być ustawione w kierunku południowym.
Kabel koncentryczny to standardowy element sprzętu, który łączy konwerter Tria z modemem i routerem w Twoim domu.
Modem i router. Nie różnią się niczym od tradycyjnych modemów i routerów potrzebnych do odbioru internetu. bigblu zapewnia swoim klientom jedno urządzenie — SB2+.
Naziemny odbiornik zastępuje punkt wymiany ruchu internetowego i nadaje oraz odbiera sygnały z satelity do i z internetu.
Czy internet satelitarny dorównuje tradycyjnym łączom internetowym?
Internet satelitarny nie może konkurować z superszybką prędkością i brakiem opóźnień przesyłu danych, które gwarantuje internet dostarczany przez światłowody, ale ma jedną bardzo ważną zaletę: jest dostępny wszędzie.
Nie potrzebujesz już krajowej infrastruktury do skorzystania z internetu, możesz po prostu podłączyć się do niego z dowolnego miejsca. Nie ma znaczenia czy jesteś w domku nad jeziorem czy w schronisku wysoko w górach, zawsze masz dostęp do internetu.
Masz dostęp do solidnego łącza internetowego niezależnie od tego gdzie mieszkasz i czy jesteś w pracy, czy na urlopie.
Masz powolny internet? Możliwe, że prędkości nie przekraczają wartości jednocyfrowych. Nie masz dostępu do internetu? Skorzystaj z internetu satelitarnego, który w przeciwieństwie do tradycyjnego łącza jest dostępny wszędzie tam, gdzie go potrzebujesz.
bigblu oferuje najszybszy internet satelitarny w Europie — do 30 Mb/s. Oczywiście jest wolniejszy w porównaniu z ultraszybkim internetem światłowodowym o prędkości 350 Mb/s.
Warto jednak pamiętać, że jeszcze bardzo niewiele osób ma dostęp do takich prędkości, a internet satelitarny nieustannie się rozwija i być może jego superszybka wersja stanie się ogólnodostępna wcześniej niż ultraszybki internet światłowodowy.
Wybór internetu satelitarnego będzie w dużej mierze zależeć od tego jaki jest Twój obecny dostęp i jakiej prędkości potrzebujesz.
Internet satelitarny różni się również od tego tradycyjnego pod względem opóźnień w transmisji danych. Opóźnienie transmisji danych jest terminem branżowym określającym czas, który musimy odczekać na rozpoczęcie odtwarzania filmów w internecie. Opóźnienie stanowi problem każdego łącza internetowego, ale jest większe w przypadku internetu satelitarnego z uwagi na długość drogi, jaką dane muszą pokonać.
Średnie opóźnienie internetu satelitarnego wynosi zaledwie 0,6 sekundy. Jest to bardzo krótki czas, który nie ma dużego wpływu na większość zastosowań internetu, a większość jego użytkowników nawet tego nie zauważa. Oczywiście jeśli jesteś zapalonym graczem, każde opóźnienie, nawet najmniejsze, może być kwestią (wirtualnego) życia lub śmierci, dlatego internet satelitarny może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujesz internetu i z jakiego łącza obecnie korzystasz. Dla większości zastosowań internet satelitarny idealnie sprawdza się w domu czy firmie oraz wszędzie tam, gdzie trudno o inną formę połączenia z siecią.